Що таке синдром подразненого кишечника (СПК)?
Існує безліч станів та захворювань травної системи, що суттєво порушують наш повсякденний гастро-комфорт, однак не мають під собою патанатомічного підгрунтя, тобто будова органів шлунково-кишкового тракту не порушується, однак з певних причин страждає їх функція. В основному для лікарів такі захворювання є діагнозом виключення, тобто, щоб встановити цей діагноз спеціаліст має зрозуміти, що у вас НЕМАЄ цілого переліку інших можливих хвороб.
До таких захворювань можна віднести Синдром подразненого кишечника (СПК) або синдром роздратованого кишківника – назва, яку також можна зустріти в літературі.
СПК є функціональним розладом, що характеризується появою абдомінального болю пов’язаного з дефекацією та/або зміною випорожнень у вигляді закрепу, діареї або їх чергування.1 Дана хвороба має хронічний перебіг, а чіткі маркери діагнозу – відсутні.
Діагноз СПК лікар може встановити за відсутності органічної патології та загрозливих ознак, які прийнято сучасно називати «червоними прапорцями»:2
- поява симптомів після 50 років;
- прогресивне погіршення симптомів;
- незрозуміла втрата апетиту і схуднення;
- нічна діарея;
- сімейний анамнез раку товстої кишки, целіакії або запальних захворювань кишечника;
- кров у калі або мелена;
- незрозуміла залізодефіцитна анемія;
- абдомінальне новоутворення;
- асцит;
- лейкоцитоз;
- лихоманка;
- нещодавня зміна симптомів;
- та ін.
Найбільш сучасним та релевантним інструментом діагностики СПК є критерії Римського консенсусу IV: рецидивуючий біль у животі, що відмічається пацієнтом в середньому ≥1 день на тиждень впродовж останніх 3-х місяців за наявності ≥2 з таких проявів:3
1) біль, пов’язаний з дефекацією, котра посилює або зменшує біль;
2) біль, пов’язаний зі зміною частоти випорожнень;
3) біль, пов’язаний зі зміною зовнішнього вигляду калу.
СПК хронічна хвороба, тому за критеріями важливо, щоб симптоми спостерігаються хоча б впродовж 6 місяців до встановлення діагнозу.3
Які механізми розвитку СПК?
- Порушення у роботі нервової осі «кишечник-мозок». Головним каналом зв’язку між мозком та кишківником є nervus vagus або блукаючий нерв, що відповідає за парасимпатичну іннервацію. У той час симпатоадреналова система та гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникова вісь відповідають за реакцію на стрес. У разі хронічного або сильного стресу, що веде до порушення балансу в роботі вищезгаданих систем може розвиватися підвищена чутливість та порушення рухової активності кишечника, що є основою синдрому подразненого кишківника.4
- Зміна сприйняття фізіологічних подразників. Больові рецептори кишківника розташовані у м’язовій стінці. Біль притаманний СПК найчастіше обумовлений спастичним скороченням гладеньких м’язів кишки або розтягненням кишківника внаслідок метеоризму. У разі СПК відмічається надмірна або гіперчутливість кишечника до подібних впливів. Навіть звичайні фізіологічні впливи можуть викликати неприємні відчуття в животі. Так, посилене вісцеральне сприйняття фізіологічних подразників спостерігається у 20-60% пацієнтів з даним захворюванням.5
- Порушення транзиту у товстій кишці. Аномальна рухова активність кишечника спричиняє біль та змінює час транзиту кишкового вмісту.
- Запалення слизової оболонки кишечника. Даний механізм відіграє суттєву роль та виникає внаслідок пошкодження епітеліального бар’єру кишківника, дисбактеріозу та імунної відповіді.6
- Зміни кишкового мікробіому. Ці «неприємності» часто виникають внаслідок інфекції або прийому антибіотиків та асоціюються з розвитком СПК.7 Зміни кишкової мікрофлори здатні підвищувати кишкову проникність та провокувати розвиток запальних процесів.
Що робити, якщо у мене є симптоми СПК?
- Не панікувати! – стрес не є добрим помічником у втамуванні абдомінального болю чи дискомфорту. Варто заспокоїтись, адже стрес лише провокує та погіршує симптоми.
- Запустити дієтичний режим – доки лікар не встановив діагноз слід розвантажити травну систему, що точно допоможе зменшити неприємні відчуття. При СПК рекомендують FODMAP дієту, про яку ви можете прочитати на нашому сайті або у мережі.
- Вживати достатньо рідини – вода є важливим регулятором рухової активності ШКТ та консистенції стільця, тому слід подбати про фізіологічний режим пиття.
- Звернутися до лікаря – лише кваліфікований спеціаліст може встановити діагноз СПК, виключивши інші хвороби та стани. Не гайте часу – запишіться на прийом до лікаря!
- Виконувати усі рекомендації лікаря – скоріш за все спеціаліст охорони здоров’я призначить вам низьку досліджень для встановлення діагнозу, а також певний режим та ліки. Не забувайте, що пацієнт має бути партнером лікаря і допомогати та сприяти лікувальному процесу. Гарний комплаєнс – запорука швидкого одужання!
Обізнаність та обачність допоможуть вам швидше повернутися до гастро-комфорту і далі насолоджуватись активним життям. Будьте здорові!
Використана література
- Drossman DA, Tack J. Rome Foundation Clinical Diagnostic Criteria for Disorders of Gut-Brain Interaction. Gastroenterology. 2022;162(3):675-679. doi: 10.1053/j.gastro.2021.11.019.
- Black TP, Manolakis CS, Di Palma JA. “Red flag” evaluation yield in irritable bowel syndrome. J Gastrointestin Liver Dis. 2012;21(2):153-6
- Rome IV Diagnostic Criteria for disorders of gut-brain interaction. Rome Foundation 2016.
- Tang HY, Jiang AJ, Wang XY, Wang H, Guan YY, Li F, Shen GM. Uncovering the pathophysiology of irritable bowel syndrome by exploring the gut-brain axis: a narrative review. Ann Transl Med. 2021;9(14):1187.
- Sanger GJ, Chang L, Bountra C, et al. Challenges and prospects for pharmacotherapy in functional gastrointestinal disorders. Therap Adv Gastroenterol 2010;3:291–305.
- Burns G, Carroll G, Mathe A, et al. Evidence for local and systemic immune activation in functional dyspepsia and the irritable bowel syndrome: a systematic review. Am J Gastroenterol 2019;114:429–36.
- Klem F, Wadhwa A, Prokop LJ, et al. Prevalence, risk factors, and outcomes of irritable bowel syndrome after infectious enteritis: a systematic review and meta-analysis. Gastroenterology 2017;152:1042–54.