Чи буває пронос при коронавірусі та як його лікувати?

Impression

З кожним роком ми стикаємося з респіраторними вірусними інфекціями і, м’яко кажучи, вже звикли до їх стандартних проявів. Однак підступні віруси можуть здивувати нас нехарактерними і неспецифічними симптомами з боку травної системи. Багато пацієнтів шукають в інтернеті відповідь на такі питання: Чи буває діарея при ковіді? Чи трапляється нудота при грипі? Чи бувають запори при ГРВІ? У цій статті ми постараємося розібратися з неспецифічними проявами респіраторних вірусних інфекцій з боку травної системи і відповісти на найпоширеніші питання.

Чому респіраторні віруси діють на ШКТ?

Лікарям давно відомо, що у перебігу ГРВІ може бути залучена травна система і такі явища, як діарея та нудота при ковіді, вже не викликає подиву у фахівців. Перелічимо основні механізми залучення ШКТ.

1. Віруси діють не тільки на дихальні шляхи

Багато респіраторних вірусів, таких як грип, аденовіруси, коронавіруси (в тому числі SARS-CoV-2), здатні вражати не тільки епітелій дихальних шляхів, але і клітини травного тракту. Це пов’язано з тим, що рецептори, з якими віруси взаємодіють для проникнення в клітини, також можуть бути присутніми у слизовій оболонці шлунка та кишечника. Наприклад, коронавірус використовує рецептор ACE2, який також знаходиться в клітинах тонкого кишечника.

2. Порушення балансу імунної системи та мікрофлори

При вірусній інфекції активізується імунна відповідь, що супроводжується вивільненням цитокінів — молекул, які беруть участь в розвитку запалення. Ці речовини можуть мати системну дію, порушуючи проникність судин і слизових оболонок, в тому числі і шлунково-кишкового тракту. Крім того, лихоманка та запалення можуть змінювати склад кишкової мікробіоти, сприяючи розвитку діареї або запору.

3. Токсична дія вірусних частинок і медіаторів запалення

Віруси і продукти їх життєдіяльності можуть чинити токсичну дію на клітини кишечника, порушуючи всмоктування і секреторну функцію. Це може викликати нудоту, блювоту або діарею. Підвищена секреція рідини в просвіт кишечника і порушення моторики — поширені наслідки запалення.

4. Побічні ефекти лікування

Часто симптоми з боку шлунково-кишкового тракту пов’язані не з самим вірусом, а з препаратами, які використовуються для лікування інфекції. Антибіотики, противірусні, жарознижуючі засоби і навіть вітамінні комплекси можуть викликати побічні ефекти, особливо при неправильному застосуванні.

5. Загальне зниження апетиту і порушення травлення

Під час хвороби знижується апетит, порушується харчування і водний баланс. Це може призвести до функціональних розладів шлунково-кишкового тракту — закрепу, нудоти, метеоризму.

Далі ми приділимо особливу увагу коронавірусній інфекції, адже саме ця інфекція зараз викликає найбільшу кількість занепокоєнь серед пацієнтів!

Чи буває діарея при ковіді?

За статистикою, цим питанням задається від 2 до 24% пацієнтів, відзначаючи характерні симптоми. Відповідь на це питання однозначна — так, діарея при ковіді дійсно буває. Виявляється, діарея при коронавірусі зустрічається досить часто і близько чверті пацієнтів скаржаться на діарею та інші симптоми з боку шлунково-кишкового тракту. 

Пронос при ковіді: що робити?

Перш за все, не варто панікувати. Як ми вже з’ясували, це дуже очікуваний прояв. Бажано дотримуватися наступних рекомендацій:

– якщо ви ще не отримали консультацію лікаря, зробіть це в першу чергу! Якщо діарея почнеться пізніше, повідомте про це лікаря.

– візьміть лікарняний та організуйте постільний режим. Якщо в захворювання залучені дві системи органів, вашому організму обов’язково потрібен спокій та відпочинок для відновлення.

– дотримуйтесь розвантажувальної дієти, виключіть зі свого раціону гостру, дратівливу, смажену і жирну їжу, відмовтеся від фастфуду, екзотичних продуктів та газованих напоїв.

– пийте багато рідини для відновлення втрат і природної детоксикації.

Пронос при ковіді: лікування.

Лікування діареї при ковіді у більшості випадків не вимагає специфічного підходу і включає в себе:

– оральну регідратацію – відпоювання спеціальними водно-електролітними розчинами, що відпускаються в аптеці без рецепта;

– сорбенти, які сприяють зв’язуванню і виведенню з кишечника вірусних частинок, токсичних і подразнюючих речовин. Прикладом такого засобу є Смекта — природний сорбент на основі діосмектита, що також має виражену протидіарейну дію.

– антидіарейні засоби – препарати, що сприяють зупинці рідкого стільця і зменшують втрату рідини й електролітів. Наприклад, Смекта, крім адсорбуючих властивостей, має доведену антидіарейну дію, а також обволікає і захищає слизову оболонку ШКТ.

– пробіотики і пребіотики використовуються для відновлення мікрофлори кишечника під час або після захворювання.

Важливо пам’ятати, що своєчасна консультація та спостереження лікаря – запорука ефективного лікування і профілактики ускладнень!

Перед застосуванням Смекта обов’язково ознайомтеся з інструкцією до медичного застосування і проконсультуйтеся з лікарем.

Де купити