Діарея або пронос – звичайна неприємність, яка чекає на нас у сезон овочів та фруктів, веселих пікніків та спокусливих фудкортів. Часто ця проблема наздоганяє у подорожі і заважає насолоджуватися відпочинком. Поговоримо сьогодні про діарею, її причини, прояви і, звичайно ж, лікування!
Від чого може бути пронос?
Перше місце серед причин діареї займають вірусні та бактеріальні інфекції. При цьому основна причина діареї — немиті руки, овочі і фрукти! У спекотну пору року розмноженню інфекційних агентів сприяє неправильне зберігання продуктів і недостатня термічна обробка страв. Грибкові та паразитарні інфекції також можуть викликати діарею, хоча і набагато рідше. При інфекціях може виникати пронос водою без болю в животі, а в деяких випадках спостерігається сильний біль, спазми і здуття.
Також діарея може виникати при респіраторних вірусних інфекціях, оскільки віруси, що викликають ці захворювання, можуть вражати і травний тракт.
Діарея після їжі виникає при непереносимості певних продуктів. Прикладами такої непереносимості є: лактазна недостатність, целіакія та непереносимість глютену (нецеліакійна гіперчутливість до глютену), непереносимість сорбіту та інших підсолоджувачів, непереносимість казеїну, мальабсорбція фруктози тощо.
Приблизно у 4% людей періодична діарея може бути викликана синдромом подразненого кишечника — функціональним захворюванням ШКТ, основними проявами якого є біль в животі, здуття, діарея або запор.
Відомо, що алергія також може проявлятися послабленням стільця. Часті проноси, причина яких криється в алергічній реакції, вимагають специфічного лікування алергії. Захворювання може минути самостійно при усуненні контакту з алергеном.
Також причиною діареї може бути побічний ефект лікарських препаратів. Особливо це стосується прийому антибіотиків і розвитку дисбактеріозу.
Діарея постійно турбує при хронічній формі, коли пронос триває більше 4 тижнів. Основними причинами хронічної діареї є: недостатність підшлункової залози, целіакія, хронічні захворювання печінки та жовчовивідних шляхів, хвороба Крона, мікроскопічний коліт, виразковий коліт, СПК, хронічні бактеріальні й паразитарні інфекції та ін.
Як бачимо, причин виникнення діареї досить багато. Якщо діарея не проходить протягом декількох днів, супроводжується загрозливими симптомами, ви не розумієте, що може викликати діарею, не втрачайте часу даремно і обов’язково зверніться до лікаря для діагностики та вибору лікування.
Які бувають прояви діареї?
Діарея може мати різні прояви і часто супроводжується неспецифічними симптомами. Як інфекції, так і інші стани можуть викликати водянисту діарею, пронос жовтого кольору, діарею з зеленуватим стільцем, рідкі випорожнення можуть містити частинки неперетравленої їжі, слиз і навіть прожилки крові.
Оскільки організм втрачає воду та електроліти, з часом можуть доєднатися симптоми зневоднення: загальна слабкість, спрага, головний біль, сухість слизових оболонок.
Для інфекції характерні симптоми загальної інтоксикації: лихоманка, головний біль, ломота у м’язах, швидка втомлюваність та ін.
Лікування при діареї
Якщо задуматися про те, як ефективно лікувати діарею, вода буде на першому місці! Адже при рідкому стільці організм у першу чергу втрачає воду і розчинені в ній солі, тому регідратація є абсолютним пріоритетом. Найкращим способом впоратися з цим завданням є використання спеціальних водно-сольових розчинів для регідратації, які мають правильний і збалансований склад для швидкого відновлення водно-електролітного балансу.
Позбутися діареї в домашніх умовах допоможуть спеціальні протидіарейні засоби, які зупиняють діарею або значно зменшують частоту і об’єм рідкого стільця. Прикладом такого засобу, який відпускається в аптеках без рецепта, є Смекта — оригінальний препарат, що виробляється у Франції. Смекта відновлює порушену проникність слизової оболонки кишечника, адсорбує віруси, бактерії і токсини в просвіті ШКТ, а також має обволікаючу дію. Ці ефекти обумовлені унікальними фізико-хімічними властивостями природної речовини – діосмектиту – основного компонента Смекта.
У харчуванні краще тимчасово відмовитися від молока, жирної і сирої їжі, віддаючи перевагу рисовому відвару, бананам, сухарям і кашам на воді. Якщо ви схильні до харчової непереносимості, уникайте можливих тригерів. У тих випадках, коли діарея триває більше двох днів, супроводжується слабкістю, блювотою або підвищенням температури, необхідно звернутися до лікаря!
Поширений міф полягає в тому, що усі знають, що робити при діареї! Це небезпечна помилка, яка часто призводить до розвитку ускладнень, особливо у дітей, людей похилого віку та пацієнтів з групи ризику (наприклад, з хронічною серцево-судинною патологією). Своєчасна консультація і спостереження лікаря допоможуть встановити правильний діагноз, швидко позбутися від проблеми й уникнути ускладнень!
Перед застосуванням лікарського засобу Смекта обов’язково проконсультуйтеся з лікарем і ознайомтеся з інструкцією до медичного застосування.