Діарея у спортсменів

Impression

На перший погляд спортсмени – це активні люди, які не мають проблем зі здоров’ям, але все ж і у них можуть виникати «ситуації», які заважають займатися спортом.

Коли йдеться про проблеми зі здоров’ям у спортсменів, ми насамперед думаємо про порушення роботи дихальної системи та опорно-рухового апарату, проте слід також враховувати і розлади шлунково-кишкового тракту, наприклад діарею.1

Діарея спортсменів – це стан, з яким стикаються спортсмени до, під час і після тренування або змагань.2

Виникає діарея завжди “не вчасно” і приносить багато незручностей, особливо якщо спортсмен не вдома, готується до змагань або перебуває в дорозі.

Будучи серйозною проблемою серед спортсменів та відвідувачів тренажерних залів, особливо тих, хто подорожує для участі у спортивних заходах, діарея може спричинити зневоднення та негативно вплинути на спортивні результати.2

Приблизно 25–30% спортсменів, які тренуються на витривалість, страждають на діарею. Цей стан особливо поширений серед бігунів, плавців, велосипедистів та тріатлоністів. Оскільки діарея часто зустрічається саме серед бігунів, її іноді так і називають «діарея бігуна».2

У спортсменів-бігунів майже вдвічі вищий ризик виникнення проблем з ШКТ, ніж у прихильників велоспорту, плавання та інших видів.3

 

Чому виникає діарея під час занять спортом?

Під час фізичних навантажень кровотік посилюється там, де він необхідний: м’язи, що працюють, серце, печінка, мозок.

Тобто, доставляється життєво важливий кисень і поживні речовини в органи і системи, що активно працюють, дозволяючи їм справлятися зі збільшенням навантаження під час тренування.

Процес контролюється нервовою системою, а саме її симпатичним відділом: виникає звуження кровоносних судин, які живлять органи травлення, оскільки в цей момент ШКТ для організму не в «пріоритеті».

Зниження припливу крові до органів травної системи під час фізичних вправ призводить до нестачі кисню, що може призвести до порушення функцій кишечника, наприклад виникнення діареї.3

 

Це одна з причин виникнення діареї під час занять спортом.

Також є безліч факторів, що сприяють виникненню діареї у спортсменів, вони включають: фізичний струс органів, зниження припливу крові до кишечника, зміни секреції кишкових гормонів, збільшення кількості або введення нової їжі, а також тривогу та стрес перед змаганнями чи тренуванням.4

 

Чи у всіх спортсменів може виникнути діарея?

Необхідно заспокоїти спортсмена-читача, адже насправді у більшості спортсменів кишечник може «витримувати» навантаження від легкої до помірної інтенсивності без особливих змін до його функцій.3

Порушення травлення та всмоктування, а також подальша діарея можуть виникнути у деяких осіб лише під час важких фізичних вправ.

 

Як відрізнити діарею спортсмена від кишкової інфекції?

На відміну від діареї при кишковій інфекції, діарея спортсменів спричинена фізичним навантаженням, тобто виникає у відповідь на фізичну активність. Діарея розвивається під час або відразу після тренувань, змагань і ніколи не виникає поза періодом тренування.

Найчастіше діарея минає протягом 24-48 годин після припинення фізичних вправ і тренувань.

 

Навпаки, кишкова інфекція починається гостро, з підйому температури, появи нудоти, блювання, діареї, болю в животі. Часто немає зв’язку з тренуванням чи змаганнями.

 

Як лікувати діарею спортсменів?

Крім дискомфорту і незручностей, діарея спортсменів, що періодично виникає, не є серйозною патологією. Головне вчасно лікувати та профілактувати її появу.

Однак, якщо діарея виникає регулярно, потрібно терміново звернутися до лікаря, оскільки діарея може вказувати на серйозні проблеми зі здоров’ям.

 

Діарея спортсменів зазвичай проходить сама по собі через деякий час після занять спортом, проте можливі індивідуальні особливості її перебігу.

Як і при всіх видах діареї, рекомендується відновлення рідини та електролітів, щоб уникнути зневоднення. Необхідно стежити за питним режимом до, під час та після тренування, а також починати більше пити при появі діареї.

Питний режим повинен включати спеціальні розчини з електролітами, які допоможуть відновити та підтримати водно-сольовий баланс.

 

Правильне заповнення втрат рідини є ключем до запобігання зневодненню та зниження ризику теплових травм у спортсменів, які беруть участь у інтенсивних тренуваннях і змаганнях.5

 

Зневоднення небезпечне для спортсменів.6

Багато спортсменів тією чи іншою мірою зневоднюються, оскільки з потом і інтенсивним диханням втрачається рідина та електроліти. Якщо тренування інтенсивне або надворі спекотна погода, ризик зневоднення підвищується.

 

Чи знаєте ви, що недотримання достатнього питного режиму може знизити витривалість при фізичних навантаженнях майже вдвічі?

 

Дослідження показали, що втрата ваги лише 2% від загальної маси тіла може негативно вплинути на спортивні результати.5

 

Зневоднення організму призводить до різних наслідків, які впливають на результати. Деякі наслідки зневоднення включають зменшення об’єму крові, зниження кровотоку в шкірі та м’язах, зниження потовиділення, підвищення внутрішньої температури, вищу частоту серцевих скорочень, зниження концентрації уваги та прийняття рішень, уповільнення реакцій.

 

Також важлива дієта!7

Перегляньте свій раціон перед тренуванням. Експерти рекомендують не їсти безпосередньо перед пробіжкою, а приблизно за 3 години до тренування, щоб дати організму час переварити їжу.

Дієту краще підбирати індивідуально.

Активно тренуючись та готуючись до змагань, важливо не забувати про спостереження лікаря, який допоможе скоригувати режим, харчування та навантаження, а також вчасно вкаже на обмеження та протипоказання.

 

Література

  1. G. Koon, O. Atay, «Gastrointestinal considerations related to youth sports and the young athlete», 2017
  2. Canadian Academy of Sports Nutrition, Athlete`s Diarrheа
  3. Де Оливейра Э.П., Бурини Р.К., Йёкендруп А. Желудочно-кишечные жалобы во время физических упражнений: распространенность, этиология и рекомендации по питанию. Спорт Мед. 2014
  4. Mayoclinic, «How can I prevent runner’s diarrhea?», 2021
  5. Usada, «FLUIDS AND HYDRATION»
  6. Д. Аскер, М. Глисон, «Обезвоживание и его влияние на работоспособность», 2020 
  7. Лис Д., Ахуджа К.Д., Стеллингверфф Т., Китик С.М., Фелл Дж. Избегание еды у спортсменов: продукты FODMAP в списке. Appl Physiol Nutr Metab. 2016
Де купити