Діарея після прийому антибіотиків

Impression

 Антибіотики зазвичай призначають для боротьби з бактеріальними інфекціями, але після прийому ліків у вас може виникнути діарея – побічний ефект антибіотиків. Адже АБ вбивають або зменшують зростання певних бактерій, які викликають захворювання, але вони також можуть вбивати корисні бактерії у кишечнику.

Шкідливі бактерії конкурують із нормальною мікробіотою за поживні речовини і можуть виробляти речовини, що знищують корисні бактерії, а також створювати токсини, що впливають на нормальну роботу кишечника.6

 

Порушується тендітний баланс мікрофлори в ШКТ, що призводить до розмноження патогенних кишкових бактерій і, як наслідок, порушується нормальна робота ШКТ.1

 

Які АБ можуть спричинити діарею?

Будь-який антибіотик може викликати діарею, незалежно від того, як він приймається (перорально або у вигляді ін’єкцій), адже якщо йдеться про антибіотики широкого спектру дії — значить антибіотики, що вбивають широкий спектр бактерій.1 До них відносяться  – пеніциліни, цефалоспорини, лінкозаміди, фторхінолони.1,3

 

На щастя, побічні ефекти антибіотиків (діарея) найчастіше протікають у легкій формі та зникають після припинення прийому АБ. Однак у деяких пацієнтів розвивається антибіотикоасоційована діарея (ААД).

ААД

Одна з найсерйозніших причин антибіотикоасоційованої діареї – інфікування бактерією Clostridium difficile.

  1. difficile – бактерія, яка може інфікувати товсту кишку та викликати запалення (коліт). Кишковий тракт здорової людини містить мільйони бактерій, які називаються «здоровою флорою» або «нормальним мікробіомом», які відіграють роль у захисті організму від інфекцій. Антибіотикотерапія може вбити ці «хороші» бактерії, що дозволить патогенній бактерії – C. difficile розмножуватися і виділяти токсини, які ушкоджують клітини, що вистилають стінку кишечника, викликаючи діарею, біль у животі, лихоманку, а також інші симптоми.4

 

Як проявляється ААД?

Антибіотикоасоційована діарея визначається як наявність рідкого, водянистого випорожнення три або більше разів на добу, під час або після прийому антибіотиків.

 

Симптоми:

  • рідкий, водянистий стілець
  • біль у животі, спазми
  • субфебрильна лихоманка
  • зниження апетиту
  • нудота

 

Коли може виникнути ААД?

Діарея може виникнути через кілька днів після початку прийому АБ, а також після закінчення прийому АБ та навіть через кілька тижнів.

Приблизно у 1 із 5 осіб, які приймають антибіотики, розвивається антибіотикоасоційована діарея.2

 

Як показують дослідження, навіть через 6 місяців після лікування антибіотиками все ще можна спостерігати порушення мікробіоти кишечника.5

Що робити при ААД?

  • Сорбенти дозволяють зв’язати в просвіті кишечника певну частину збудників (бактерій, вірусів), токсини, продукти розпаду мікроорганізмів, знизивши тим самим інтенсивність патологічного процесу і прискорюючи одужання. Наприклад, діосмектит – діюча речовина препарату Смекта – має сорбуючу дію, а також відновлює нормальну роботу слизової оболонки кишечника, усуваючи діарею.
  • Питний режим, необхідний для профілактики зневоднення та нормалізації водно-електролітного балансу.
  • Дієта. Вживайте продуктів із низьким вмістом клітковини. Віддавайте перевагу бананам, яблучному пюре, зерновим (білий рис, білий хліб і локшина), запечена або відварена картопля, нежирне м’ясо та риба, йогурт, ін. Відмовтеся від молочних продуктів, свіжих фруктів, жирної та гострої їжі.
  • Не займайтеся самолікуванням, не приймайте протидіарейні засоби без призначень лікаря. 

Що стосується скасування прийому антибіотика при появі діареї – це питання також вирішує лише лікар, оскільки можливо необхідно замінити антибіотик, щоб пройти повний курс антибіотикотерапії.

 

Коли звернутися до лікаря?

З’явилася діарея через прийом антибіотиків, особливо якщо:

  • симптоми зберігаються/погіршуються,
  • більше п’яти епізодів рідкого випорожнення на добу,
  • кров у стільці,
  • висока температура,
  • біль у животі, спазми.

 

Література

 

1 online-articles

Beth W. Orenstein, «How to Keep Antibiotics From Causing Diarrhea», 

Everyday Health, NEWSLETTERS, August 24, 2017

2 online-articles

Sparrow, «Antibiotic-Associated Diarrhea»

3 online-articles

Amber J. Tresca, «Which Antibiotics Cause Diarrhea?», Vtrywell health,

January 27, 2023

4 online-articles

Ciarán P Kelly, MDJ Thomas Lamont, MD, «Patient education: Antibiotic-associated diarrhea caused by Clostridioides difficile»,  UpToDate, Jun 2023.

5 online-articles

Пальеха А. и др. Восстановление микробиоты кишечника здоровых взрослых после воздействия антибиотиков. Природная микробиология. 2018; 3(11): 1255.

6 online-articles

Szajewska H, and Kolodziej, M. Systemic review with meta-analysis: Saccharomyces boulardii in the prevention of antibiotic-associated diarrhea. Alimentary pharmacology & therapeutics. 2015; 42(7): 793-801.

Де купити