Дієта при харчовому отруєнні (ХО)

Impression

Правильне, збалансоване харчування у поєднанні з рясним вживанням рідини може допомогти прискорити Ваше одужання.

 

Як відомо, харчове отруєння зазвичай починається раптово, але одужання відбувається більш поступово і навіть тривало, адже іноді після зникнення симптомів захворювання можуть спостерігатися порушення роботи ШКТ (нудота, порушення перетравлення їжі та інше).1

 

Намагайтеся багато пити, щоб запобігти розвитку зневоднення, оскільки з діареєю та блюванням організм втрачає воду та солі, що призводить до порушення водно-сольового балансу та значно погіршує загальний стан.2

Пийте часто, невеликими ковтками, щоб не спровокувати блювоту. Якщо пити ніяк не виходить, можна розсмоктувати лід.

Виберіть лікарський засіб для пероральної регідратації, наприклад Регідрон, Рео, які мають збалансований склад, що містить найважливіші електроліти (Натрій, Калій і Хлор), а деякі глюкозу, яка прискорює засвоєння електролітів і є додатковим джерелом енергії для клітин.

 

Що стосується дієти під час харчового отруєння – це дуже індивідуальне питання, оскільки у когось може бути неприборкане блювання, а тоді про їжу і мови бути не може. В інших пацієнтів превалюють інші симптоми захворювання та вживання їжі не викликає дискомфорту. Але головне пам’ятати – потрібно стежити за тим, щоб ви отримували достатню кількість рідини для запобігання зневоднення організму.

 

Що їсти при ХО?

Почніть з невеликих порцій і поступово збільшуючи їх. Є таке правило – краще менше, але частіше. Адже великі порції можуть спричинити нудоту чи розлад травлення. Рекомендовано вживати їжу кожні 2-3 години.

Вживайте продукти, які легко засвоюються, з низьким вмістом клітковини, наприклад:

  • Чай, відвар ромашки, шипшини,
  • Банани, яблучне пюре,
  • Вівсяна каша, перлова, рисова, гречана,
  • Бульйон з курки, легкі супчики,
  • Крекери, тости,
  • Картопляне пюре без олії,
  • Кабачки на пару,
  • Яєчні білки.

 

Одина з різновидів дієт при харчовому отруєнні – дієта BRAT щадна для ШКТ, складається з бананів, рису, яблучного пюре і тостів.3 Дотримуйтесь дієти до тих пір, поки ви погано почуваєтесь.

Навіть після того, як Вам стало краще, зникли основні симптоми харчового отруєння і хочеться повернутися до звичного харчування, проте все ж таки слід дотримуватися дієти.

 

Розширюйте раціон харчування поступово та уважно стежте за самопочуттям. Треба обережно вводить продукти із звичного раціону харчування.

Далі можна додати до раціону відварене нежирне м’ясо, нежирний сир, желе, омлет на пару, нежирну рибу, йогурт, відварену моркву, інше.

 

Заборонені продукти при ХО та на етапі одужання.2

  • Гостра, жирна їжа – може посилити такі симптоми, як печія, нудота.
  • Продукти із високим вмістом білка.
  • Соління.
  • Копчені продукти.
  • Напої з кофеїном та алкоголь.
  • Молочні продукти.
  • Продукти з високим вмістом клітковини, оскільки груба клітковина може викликати газоутворення, здуття живота та спазми.

 

Також при ХО приймайте сорбенти.

При харчовому отруєнні мікроорганізми та продукти їхньої життєдіяльності знаходяться у просвіті шлунково-кишкового тракту, тому потрібно приймати сорбенти, щоб їх зв’язати, нейтралізувати та вивести з організму.

Прикладом ефективного сорбенту для прийому при ХО може бути Смекта – оригінальний французький препарат на основі діосмектиту.4

Діосмектит має адсорбуючу і обволікаючу дію, що дозволяє зв’язувати мікроорганізми і токсини, що виділяються ними, а також захищати і відновлювати слизову оболонку кишечника.4

Перед вживанням будь-якого лікарського засобу проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з повною інструкцією з медичного застосування.

 

Література

 

  1. Mayo Clinic, «Food poisoning».
  2. Jill L. Jaimes, MD |, «What to Eat and Drink When You Are Recovering from Food Poisoning», 2022
  3. Brunilda Nazario. What are Common Food Poisoning Symptoms? // WebMD. — 2020. — 12 August.  
  4. Инструкция по медицинскому применению лекарственного средства Смекта®.
Де купити