Дієта при діареї

Impression

Діарея – поширений розлад травлення, який викликає рідкий, водянистий стілець. У багатьох людей періодично виникає діарея, причиною якої можуть бути: кишкова інфекція, харчове отруєння, запальні захворювання кишечника, алергічна реакція на їжу, синдром подразненого кишечника, інше.

 

Якщо у вас діарея, дуже важливо дотримуватися збалансованої дієти і пити багато води. Чому так важливо?

 

Чому важливо дотримуватись дієти при діареї?

Якщо у Вас виникла діарея, варто уважно ставитися до раціону харчування. Оскільки при діареї організм втрачає багато рідини та солей, є ризик порушення електролітного балансу та зневоднення організму.

Ви можете побоюватися, що прийом їжі посилить діарею, але насправді все навпаки; зміна харчування може сприяти нормалізацію дефекації.

 

Чому важливо пити багато рідини під час діареї?

Внаслідок втрати організмом води та електролітів з частим стільцем, може виникнути зневоднення. Втрачену воду та електроліти зазвичай можна поповнити перорально, але, якщо згаяти час може знадобитися стаціонарне лікування (парентеральна регідратація).

Для пероральної регідратації створені спеціальні розчини, що містять електроліти, які рекомендовано починати приймати за перших проявів діареї.

 

Деякі продукти можуть посилити симптоми діареї, тому потрібно знати яких продуктів слід уникати, які продукти слід вживати при діареї.

 

Продукти, рекомендовані при діареї.1,3

Білий хліб чи тост

Бульйон

Картопля запечена або відварена

Банан

Груші, яблука

Білий рис

Яйця (круто)

Нежирний йогурт

Куряча грудка (без шкіри)

Чай без кофеїну (слабо заварений чорний, зелений)

Крекери, краще солоні

Варена морква, гарбуз, кабачки

 

  Певні продукти посилюють перистальтику кишківника, погіршують травлення.

 

Продукти не рекомендовані при діареї:1,3

  • Жирна їжа (смажені, жирні страви).
  • Молоко, вершкове масло, м’який та твердий сир. Нежирний йогурт, багатий на пробіотики, виняток із цього правила, оскільки деякі дослідження показали, що пробіотики допомагають збалансувати кишкову флору.
  • Алкоголь (може діяти як сечогінний засіб, тобто сприяти зневодненню).      
  • Газовані напої з високим вмістом фруктози можуть призводити до газоутворення, здуття живота і діареї.
  • Сорбітол та інші штучні підсолоджувачі.
  • Продукти, що викликають підвищене газоутворення.

 

Дієта BRATТУ.2

Однією з різновидів дієт при діареї є дієта BRATТУ. Складається з бананів, рису, яблучного пюре та тостів, часто призначається людям, які страждають від порушень травлення. Таких як діарея, синдром подразненого кишечника, інше.

 

  • Банани відмінно підходять при діареї, оскільки вони м’які та легко засвоюються. Оскільки банани багаті на калій, вони допомагають відновити поживні речовини, втрачені через тривалу діарею.
  • Рис зазвичай використовується для полегшення розладів травлення. У білому рисі є вуглеводи, що дають відчуття насичення.
  • Яблука. Пектин, що міститься у ферментованих яблуках, сприяє зростанню корисних бактерій у травному тракті, що необхідно для правильного засвоєння їжі.
  • Тост. У білому хлібі мало клітковини, що сприяє рідкому випорожненню, і багато крохмалю.
  • Чай. Допомагає відновити втрати рідини. Віддавайте перевагу зеленому або чорному не міцному чаю.
  • Йогурт. Містить натуральні живі культури, що відновлюють баланс мікрофлори кишечника.

 

Практичні рекомендації щодо дієти при діареї.3

Продукти дієти при діареї прості. Ідея саме такої дієти полягає в тому, щоб розвантажити ШКТ, дати йому “відпочити”. Дієта може бути складною для дотримання, але корисно знати, що вам потрібно дотримуватися її тільки тимчасово, до зникнення рідких випорожнень. Найчастіше це кілька днів.

У перші дні обмежте продукти, які посилюватимуть перистальтику. Продукти, які повільно проходять через ШКТ, дають організму більше часу для засвоєння поживних речовин і допомагають зменшити діарею.

 

Поступово розширюйте раціон харчування, але пам’ятайте надто швидке додавання продуктів, може посилити симптоми та продовжити діарею.

Їжте невеликими порціями, частіше.

 

Коли звертатись до лікаря?

Якщо дієта та прості засоби не допомагають, а симптоми зберігаються більше кількох днів і включають кровотечу, сильне здуття живота – вам слід звернутися до лікаря!

 

Література

1 online-articles 

Beth W. Orenstein, «What to Eat and What to Avoid When You Have Diarrhea», everyday HEALTH newsletters, November 2, 2022

2 online-articles

«BRATTY Diet: Solid Meals To Help Relieve Diarrhea», Obesity control cevtre

3 online-articles

Barbara Bolen, «What to Eat and Drink When You Have Diarrhea

Food and Beverage Recommendations for Diarrhea Symptoms», DIGESTIVE HEALTH, October 19, 2022

 

 

Де купити