Харчове отруєння – як швидко відновитись?

Impression

Харчове отруєння можна визначити як захворювання шлунково-кишкового тракту, викликане вживанням води або продуктів харчування, які містять токсичні речовини або заражені бактеріями, вірусами чи грибами.

Токсичні речовини можуть потрапляти в їжу різними шляхами та викликати серйозні отруєння, наприклад отруєння солями важких металів або нітратами. Такі стани зустрічаються дуже рідко і лікуються у стаціонарних умовах.

Найчастіше харчові отруєння, з якими стикається кожен хоча б раз на рік, пов’язані з вживанням зіпсованих або заражених інфекційними агентами продуктів. Провиною всьому є порушення санітарних норм, температурного режиму зберігання продуктів харчування, недотримання термінів придатності продукту, а іноді й банально немиті овочі, фрукти або власні руки.

Сама природа нагородила людину здатністю уникати харчового отруєння – якщо продукт має “ненормальний” кислий або гіркий присмак, ми відразу це помічаємо і не вживаємо його в їжу. Однак часто продукти, які тільки почали псуватися, мають абсолютно нормальний смак, але вже містять бактерії, які здатні викликати отруєння. Часто викликають здивування випадки, коли люди їли ту саму їжу, а отруївся хтось один. Це пояснюється тим, що для розвитку харчового отруєння має значення кількість мікроорганізмів, які потрапили до шлунково-кишкового тракту з їжею. Оскільки мікроби на продуктах харчування та у воді розподіляються нерівномірно, у тих «кому пощастило» отруєння не розвивається. Також має значення кислотний бар’єр шлунка, який здатний знищити мікроорганізми своїм агресивним середовищем. Люди з нормальною чи високою кислотністю шлункового соку страждають від харчових отруєнь значно рідше.

Симптоми харчового отруєння

До основних проявів харчового отруєння відносяться:

  • нудота та блювання;
  • діарея;
  • біль в епігастральній ділянці або кишечнику;
  • підвищення температури тіла та головний біль;
  • ознаки зневоднення, такі як: спрага, сухість шкіри та слизових оболонок, загальна слабкість та ін.

При харчовому отруєнні ці симптоми пацієнт пов’язує з вживанням нової для себе або «підозрілої» їжі, відвідуванням кафе чи ресторану, питтям води з неперевірених джерел, вживанням немитих фруктів чи овочів.

Як швидко відновитись?

Найчастіше харчове отруєння не є серйозним чи загрозливим станом, а неприємні симптоми самостійно проходять протягом двох-трьох днів. Тим не менш, ми можемо допомогти організму швидше впоратися з отруєнням, відновити сили та повернутися до колишньої активності. Декілька корисних рекомендацій, які допоможуть легше перенести отруєння та прискорити одужання:

  • Постільний режим.

З появою перших симптомів харчового отруєння слід скасувати роботу, зустрічі, тренування та іншу фізичну активність. Найкраще залишитися вдома, в ліжку та забезпечити собі комфортну температуру в приміщенні, особливо це актуально влітку, адже спека може суттєво погіршити стан, посиливши втрати води.

  • Регідратація. 

При діареї чи блюванні наш організм втрачає рідину та електроліти. Підвищення температури тіла стимулює потовиділення та збільшує частоту дихання, що також призводить до втрати води. У зв’язку з вищесказаним, при перших проявах харчового отруєння необхідно почати часто дрібно пити, щоб компенсувати втрати води та солей. Для регідратації та підтримки водно-сольового балансу підійдуть спеціальні збалансовані розчини, що містять електроліти, які сьогодні доступні в кожній аптеці. Найкраще мати засоби для регідратації у домашній аптечці, «під рукою».

  • Дієта. 

При харчовому отруєнні не варто навантажувати шлунково-кишковий тракт, йому і так “не просто”. Відмовтеся на якийсь час від жирного, смаженого, гострого, виключіть молочні продукти, овочі та фрукти. Першого дня слід обмежитися сухарями, крекерами або галетним печивом. Далі розширювати дієту поступово, починаючи з більш нейтральних продуктів.

  • Сорбенти. 

При харчовому отруєнні мікроорганізми та продукти їхньої життєдіяльності знаходяться у просвіті шлунково-кишкового тракту, тому їх потрібно зв’язати, нейтралізувати та скоріше вивести з організму. З цим завданням добре впораються сорбенти! Усі пам’ятають старе-добре активоване вугілля, проте сьогодні є й більш сучасні рішення. Прикладом ефективного сорбенту для прийому при харчових отруєннях може бути Смекта – оригінальний французький препарат на основі діосмектиту.1 Завдяки унікальній стереометричній структурі діосмектит має адсорбуючу та обволікаючу дію, що дозволяє зв’язувати мікроорганізми та виділені ними токсини, а також захищати та відновлювати слизову оболонку кишечника.1

  • Антидіарейні препарати. 

Дані засоби застосовуються для симптоматичного усунення діареї та її негативних наслідків. Наприклад, Смекта – доведено усуває діарею, відновлюючи нормальну проникність слизової оболонки кишечника.1

  • Консультація лікаря. 

При звичайному перебігу харчового отруєння можна проконсультуватися з лікарем у телефонному режимі або онлайн. Фахівець дасть загальні вказівки та порекомендує спостерігати за власним станом. Якщо ж симптоми харчового отруєння лише посилюються і довго не проходять або відзначаються неспецифічні, дивні або “лякаючі” симптоми, такі як: сильний головний біль або біль у животі, порушення зору, домішка крові в стільці або блювотних масах, блювання «кавовою гущею», порушення свідомості , психічні порушення – слід терміново звернутися до лікаря!

Перед вживанням будь-якого лікарського засобу проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з повною інструкцією з медичного застосування препарату.

Література:

  1. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Смекта® Ваніль.
Де купити