Вірусна діарея

Impression

Діарея – «неприємність», з якою іноді стикається кожен. Віруси є провідною причиною виникнення діареї у дорослих та дітей. Найчастіше діарею викликають: ротавірус, норвовірус, саповірус, аденовірус, астровірус та інші.

Вірусна діарея у дітей зустрічається досить часто і становить більшу небезпеку з погляду ускладнень, ніж діарея у дорослих. Чим менший вік дитини, тим більшою має бути настороженість батьків та сімейного лікаря, оскільки компенсаторні можливості дитячого організму суттєво нижчі, ніж у дорослих.

Потрапляючи до організму, віруси пошкоджують клітини слизової оболонки кишківника та запускають запальний процес. Зміни кишкового епітелію призводять до мальабсорбції – порушення всмоктування, що у свою чергу веде до підвищення осмотичного тиску та надходження води у просвіт кишки по градієнту концентрації. Також віруси здатні продукувати ентеротоксини, які порушують проникність слизової оболонки кишечника та стимулюють секрецію рідини.

Особливістю цих збудників є велика кількість різних генотипів. При реплікації вірусів часто відбуваються мутації та помилки, що веде до появи нових форм. Оскільки наша імунна система не може зафіксувати всі варіанти збудника, людина залишається сприйнятливою до повторних інфекцій на все життя.

Вірусна діарея симптоми

Медичні фахівці визначають діарею як раптову появу рідкого випорожнення більше 3 разів на день, тривалістю до 2-х тижнів, що може супроводжуватися такими симптомами як:

  • біль в животі,
  • нудота та блювання,
  • підвищення температури,
  • загальне нездужання, швидка стомлюваність.

Рідкий стілець, блювання, підвищена пітливість та частота дихання при лихоманці – все це призводить до втрати рідини, електролітів та розвитку зневоднення. Перерахуємо окремо симптоми зневоднення:

  • сухість шкіри та слизових оболонок,
  • спрага чи навпаки відсутність бажання пити,
  • зменшення добового об’єму сечі,
  • темний колір сечі,
  • слабкість, швидка втомлюваність, біль голови.

 

Чи небезпечна вірусна діарея?

При правильному підході до лікування та своєчасної консультації лікаря, вірусна діарея не становить особливої небезпеки. Однак, пацієнтів, які нехтують своїм станом, можуть чекати «підводні камені» у вигляді зневоднення та порушення водно-сольового балансу. Відсутність своєчасної та правильної регідратації часто є причиною надходження до стаціонару та потреби у внутрішньовенному введенні рідини – інфузійної терапії. Особливу групу складають діти та особи похилого віку, які можуть не мати прямого доступу до води, не відчувати спраги або відмовлятися пити.

 

Вірусна діарея лікування

Своєчасне та правильне лікування вірусної діареї – запорука швидкого одужання та повернення до звичної активності. Перерахуємо найважливіші рекомендації:

  • Профілактика та лікування зневоднення. Регідратація повинна починатися за перших симптомів вірусної діареї, адже поповнюючи втрати рідини та солей, ми підтримуємо нормальну роботу організму. Для відпоювання краще вибирати не звичайну чи солодку воду на полиці супермаркету, а спеціальні збалансовані засоби для регідратації, які продаються без рецепта в аптеці.
  • Дієта. Вірусна діарея є серйозним стресом для системи травлення, тому необхідно її розвантажити. Виключіть солодкі, смажені, жирні продукти, відмовтеся від концентрованих та гострих страв, екзотичних приправ та улюбленого фастфуду. Овочі та фрукти містять багато клітковини, яка стимулює перистальтику кишечника, тому вони здатні посилити діарею. Продукти з дріжджами, пиво, квас, бобові, чорний дріжджовий хліб стимулюють бродіння в кишечнику, тому не є найкращим вибором при діареї.
  • Антидіарейні засоби. Прийом безрецептурного антидіарейного препарату може допомогти зменшити неприємні симптоми захворювання та прискорити процес одужання. Наприклад, Смекта – французький антидіарейний препарат, що в аптеках відпускається без рецепта. Смекта відновлює нормальну проникність слизової оболонки кишечника, що веде до зниження частоти випорожнень.
  • Сорбенти. Дана група препаратів сприяє зв’язуванню та виведенню з кишечника токсинів, газу та незасвоєних внаслідок мальабсорбції речовин, що позитивно позначається на симптоматиці захворювання. «Старе та добре» активоване вугілля може допомогти, але є і більш сучасні засоби. Наприклад, Смекта має виражені властивості ентеросорбенту поряд з антидіарейною дією і обволікаючим ефектом.
  • Консультація та спостереження лікаря. Якщо симптоми вірусної діареї прогресують, а ваш стан не покращується, незважаючи на дотримання загальних рекомендацій, слід неодмінно звернутися до лікаря. 
  • Особливо важлива консультація та спостереження фахівця, коли йдеться про вірусну діарею у дітей або людей похилого віку.

 

Пам’ятайте, що самолікування може бути шкідливим для здоров’я! Перед застосуванням лікарських засобів проконсультуйтеся у лікаря та ознайомтеся з повною інструкцією з медичного застосування.

 

Література

 

  1. Maria Chiejina; Hrishikesh Samant. StatPearls [Internet]. Last Update: June 1, 2022.
  2. Pistone T, Ouattara E, Gabillard D. Travel-related health events and their risk factors in HIV-infected sub-Saharan migrants living in France and visiting their native country: The ANRS VIHVO cohort study. Travel Med Infect Dis. 2019 
  3. Xiao X, Qi J. Interactions Between Enteroviruses and the Inflammasome: New Insights Into Viral Pathogenesis. Front Microbiol. 2019
  4. Bassetto M, Van Dycke. Targeting the Viral Polymerase of Diarrhea-Causing Viruses as a Strategy to Develop a Single Broad-Spectrum Antiviral Therapy. Viruses. 2019 
  5. Flores EF, Cargnelutti JF. A genetic profile of bovine pestiviruses circulating in Brazil (1998-2018). Anim Health Res Rev. 2018 
  6. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Смекта Ваніль.
Де купити